Nie trzeba wcale zatrudniać architekta ogrodów, by stworzyć piękny przydomowy ogród i to niezależnie od jego wielkości. Oczywiście pomoc fachowca na etapie planowania nasadzeń może się przydać, wszak potrzebna jest tu spora ilość wiedzy. Dziś postaramy się przybliżyć co nieco temat tworzenia wizji ogrodu i wcielania jej w czyn, a także poradzić, na co należy zwrócić uwagę.
Na samym początku: pamiętaj o pomiarach gleby
Jeszcze zanim zabierzesz się za projektowanie ogrodu, musisz wiedzieć z jaką glebą masz do czynienia i poznać wszystkie cechy danego terenu, a także panujący na danym terenie klimat. Jak wiadomo w niektórych miejscach Polski dobowe, miesięczne czy roczne amplitudy temperatur mogą się różnić, a bardzo różnią się wartości średnich opadów. Jak wiadomo na terenach górskich i podgórskich jest ich więcej. Zatem biorąc pod uwagę szczególne uwarunkowania danego terenu można przystąpić do badania gleby. Tutaj świetnie posłużą specjalne mierniki poziomu PH. Dzięki temu będzie można określić czy gleba jest kwaśna, czy raczej ma odczyn zasadowy, a może bliższy obojętnego. Warto wiedzieć, że określony odczyn gleby nie przekreśla upraw, które sobie zaplanowaliśmy, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania podłoża i stałego dbania o odpowiednie PH, choćby poprzez nawożenie i podlewanie. Istotne znaczenie ma przede wszystkim to czy dana gleba jest piaszczysta, piaszczysto-gliniasta, czy gliniasta. Pierwsza i ostatnia wymaga dodatkowej pracy, by można było na niej sadzić rośliny i wysiewać trawę. W przypadku gleby piaszczystej stosuje się kompost, a w przypadku gliniastej trzeba użyć glebogryzarki, odchwaścić, a także zastosować piasek i nawozy organiczne. Urządzenie potrzebne do rozluźnienia gliniastej gleby znajdziesz w sklepie euroogrod.com.pl.
Dobierz odpowiednią trawę ogrodową, a wcześniej pozbądź się wszelkich korzeni i chwastów
Kiedy już masz odpowiednio zbadane podłoże musisz przystąpić do przygotowania gleby pod ogrodowe wysiewy i nasadzenia. Zatem trzeba pozbyć się wszelkich chwastów, stosując proste motyki bądź też cięższy sprzęt w przypadku konieczności usunięcia korzeni drzewa. Potem można już przygotować glebę czyli zastosować nawóz organiczny, kompost bądź obornik i wysiać trawę. Wpierw konieczny będzie jednak wybór rodzaju trawy, który musi zostać dokonany na etapie projektowania ogrodu. Zatem w zależności od tego czy planujesz ogród angielski czy też francuski, a może rekreacyjny, dobierzesz odpowiedni gatunek. Trawa łąkowa może być odpowiednia do bujnego, naturalistycznego ogrodu, natomiast sportowa będzie odpowiednia do rekreacyjnego. Do ogrodu francuskiego także należy zastosować mieszankę traw, które można dość mocno skracać. Zawsze można również wybrać bardziej uniwersalne nasiona traw.
Pomyśl jak chcesz, by wyglądał Twój ogród – zdecyduj się na same rabaty, bądź wybierz formy mieszane
Wspomnieliśmy już o stylistyce, dlatego kolejnym krokiem będzie zaplanowanie nasadzeń. Możesz zdecydować się na same rabaty ułożone w różnych kształtach na styl francuski, albo też formy mieszane, które w tej aranżacji również się sprawdzą. Zatem poza rabatami będą również równo przycięte nasadzenia szpalerowe, żywopłoty. W ogrodzie mogą znaleźć się również solitery, czyli pojedyncze duże nasadzenia, najczęściej drzewa o solidnych korzeniach. Takie elementy sadzi się zwykle na obrzeżach ogrodu. Oczywiście we wszystkie nasadzenia trzeba jeszcze wkomponować elementy architektury ogrodowej, zatem zarówno ławeczki, fontanny, czy też pergole. Te ostatnie doskonale sprawdzą się w ogrodzie w angielskim stylu. Nie można zapomnieć również o altanach, które sprawdzą się w wielu ogrodowych aranżacjach.
Zaplanuj nasadzenia w ogrodzie względem poziomu nasłonecznienia, a także wilgotności
Poza stylem nasadzeń, trzeba jeszcze zaplanować miejsce sadzenia poszczególnych gatunków i te wizje powinny ze sobą współgrać, aby nie okazało się np., że posadzenie solitera czy wykonanie oczka wodnego w danym miejscu nie będzie możliwe. Gatunki roślin należy dobierać do stopnia nasłonecznienia. Tam, gdzie słońce operuje najdłużej znajdą się rośliny ciepłolubne, które lubią słoneczne stanowiska. Natomiast blisko murów domu należy zaplanować nasadzenia roślin, które tolerują półcień.
Przy projektowaniu ogrodu wiele kwestii jest ważnych. Szczegóły co do tego, które rośliny warto sadzić ze sobą, a które nie są dla siebie najlepszym towarzystwem można znaleźć w botanicznych publikacjach. Choć możemy zaprojektować ogród samodzielnie, to warto pamiętać, że choćby konsultacja ze specjalistą jest potrzebna, by upewnić się, że to co planujemy jest możliwe do zrealizowania w takim kształcie, jak marzymy.