W jaki sposób pogrubić włosy – pomysły i porady


Bujne, zdrowe i gęste włosy to marzenie wielu osób. Firmy kosmetologiczne są tego świadome i cały czas wprowadzają na rynek nowe produkty, które gwarantują poprawę gęstości i objętości włosów. Na ile jednak te obietnice są uzasadnione i jak sprawić, żeby włosy rzeczywiście stały się grubsze?

Na wstępie trzeba poczynić jedno zasadnicze zastrzeżenie – parametry naszych włosów są zaprogramowane na poziomie genetycznym. W związku z tym żaden szampon lub odżywka nie sprawi, że twoje włosy będą na prawdę grubsze. Ten pesymistyczny wstęp nie powinien jednak zniechęcać Cie do przeczytania tego artykułu. Istnieją bowiem metody, za pomocą których będziesz mógł uzyskać odpowiedni efekt wizualny swojej fryzury, tak aby włosy wyglądały na gęste. Nadto musisz pamiętać, że wypadanie włosów jest zwykle spowodowane czynnikami zewnętrznymi – dlatego nawet prosta zmiana stylu życia może znacząco wpłynąć na ich stan.

Używaj odpowiednich kosmetyków

Wszystkie produkty kosmetyczne przeznaczone do zagęszczania włosów można podzielić na dwie kategorie – te, dzięki którym możemy osiągnąć natychmiastowy efekt wizualny w postaci zagęszczenia włosów, ale bez poprawy ich kondycji oraz te, które wprawdzie po aplikacji nie powodują, że nasze włosy wyglądają bardziej okazale, ale w dłuższej perspektywie czasu korzystnie wpływają na ich zdrowie.

Większość różnego rodzaju szamponów, masek, odżywek i produktów do stylizacji włosów należy zaliczyć do tej pierwszej kategorii. Po ich nałożeniu włosy przez chwilę będą wyglądać na grubsze, ale po ich umyciu efekt natychmiast znika. Nie wpływają one korzystnie na kondycje włosów, a używane w nadmiarze mogą nawet przyczynić się do pogłębienia problemu.

Druga kategoria, to środki odżywiające skórę głowy oraz poprawiające krążenie krwi. Najbardziej znanymi z tych środków są różne oleje, na przykład z cedru lub migdałów. Skuteczne działanie przypisuje się również ekstraktom z roślin, na przykład łopianu i pokrzywy.

Pobudź mieszki włosowe

Każdy z nas ma około 100-150 tyś mieszków włosowych, ale nie wszystkie z nich są aktywne. Część z nich pozostaje niejako w uśpieniu. Zwykle proces ten spowodowany jest przez choroby wewnętrzne, które powodują, że nasz organizm oszczędza potrzebną do ich wzrostu energię. Stres również nie jest pomocny. Czasami przyczyną powyższego stanu rzeczy mogą być po prostu choroby skóry głowy, takie jak łojotok lub zapalenie skóry.

Możliwe jest jednak pobudzenie mieszków włosowych do życia. Powyższy proces powinien być przeprowadzony pod nadzorem zaufanego trychologa, który określi przyczynę problemów. Być może zostaną przepisane Ci produkty farmaceutyczne na bazie minoksydylu. Ten lek skutecznie stymuluje wzrost włosów i je wzmacnia.

Dbaj o dietę

Nie trzeba tłumaczyć, że to co jemy wpływa na nasze zdrowie i jakość włosów. Dieta nastawiona na poprawę kondycji włosów powinna zawierać pokarmy bogate w witaminy z grupy B, C, E i cynk. Przy dobrze dobranej i zrównoważonej diecie nasze zapotrzebowanie na powyższe witaminy powinno być w pełni pokryte.

Aby osiągnąć i utrzymać zdrowe i gęste włosy, należy uwzględnić w swojej diecie również więcej pokarmów zawierających białko. Jest ono niezbędne do syntezy karotenu, który tworzy trzon włosa.

Odpowiednio pielęgnuj włosy

Aby twoje włosy były gęste i piękne, musisz o nie odpowiednio zadbać. Tutaj ważne jest przestrzeganie kilku prostych, ale ważnych zasad:

  • Nie myj włosów codziennie. Wystarczy jak zrobisz to 2-3 razy w tygodniu. Częste mycie wysusza skórę głowy i sprawia, że pozbywamy się powłoki tłuszczowej z włosów.
  • Nie myj włosów gorącą wodą – to również je wysusza. Woda powinna być letnia, a najlepiej zimna.
  • Nigdy nie czesz mokrych włosów. Są one łamliwe i wypadają.
  • Używaj masek nie częściej niż raz w tygodniu. Nadużywanie różnego rodzaju kosmetyków sprawi, że włosy będą bardziej podatne na wypadanie.
  • Wymieniaj grzebienie. Raz na kilka miesięcy wymieniaj grzebienie. Podczas długotrwałej eksploatacji tworzą się na nich mikropęknięcia, które uszkadzają włosy.
  • Zimą noś czapkę! Niskie temperatury powodują skurcz naczyń włosowatych na skórze głowy – osłabiając tym samym mieszki włosowe.

Podsumowanie

Ważne jest, aby zrozumieć, że osiągnięcie upragnionego celu w postaci pięknych i gęstych włosów wymaga kompleksowego podejścia, cierpliwości i często zmiany długoletnich nawyków. Nie pomogą żadne zabiegi oraz kosmetyki, jeżeli dalej będziesz się źle odżywiać, czy też suszyć włosy suszarką i używać prostownicy. Nie nastawiaj się na natychmiastowe rezultaty. Zastosuj się do powyższych rad, wdrażaj je systematycznie w życie, a efekty na pewno się pojawią.


Jedna odpowiedź do “W jaki sposób pogrubić włosy – pomysły i porady”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *