Styl indie w Twoim mieszkaniu – jasne, że tak. Ale jak? Tego dowiecie się z naszego poradnika


Hinduski styl jest pełen kolorów i orientalnych motywów, nic więc dziwnego, że wiele osób chce w ten sposób urządzić swoje mieszkanie, wszak jest to świetna alternatywa dla siermiężnego stylu retro czy też minimalizmu, który aż „krzyczy” pustką. Jeśli najlepiej czujesz się w otoczenia wielu przedmiotów, dodatków i kolorów, to styl indie jest dla Ciebie. Jak urządzić takie wnętrze?

Po pierwsze: klasyczne podłogi z dywanami i ściany wypełnione kolorowymi farbami i tapetami

Rozpoczniemy od wykończenia ścian i podłóg. Otóż na ścianach znajdą się tapety z orientalnymi wzorami. Możesz postawić na motyw słonia indyjskiego ze wzniesioną trąbą i taką naklejkę ścienną. Sprawdzi się także orientalny motyw mandali na tapecie. Można także ściany odmalować na wyraziste kolory. Tutaj w sposób szczególny będą pasować te odnoszące się do typowych indyjskich przypraw takich jak szafran czy curry bądź kurkuma. Zatem mogą to być odcienie czerwieni, a także złota. Świetnie sprawdzą się także zielone akcenty, wszak tego koloru w indyjskiej kuchni także nie brakuje. Wyrazisty turkus w połączeniu ze złotem może stworzyć udany kontrast w dowolnym wnętrzu. Podłogi powinny być z kolei wykończone drewnem i to drewnem egzotycznym. Świetnie sprawdzi się podłoga z desek merbau albo bangkirai. Stworzą ciepłą i pięknie pachnącą podłogę, a do tego taką, którą łatwo utrzymać w czystości.

Po drugie: meble z drewna egzotycznego ozdobione rzeźbieniami i ryflowaniami

Kolejny krok to już wybór wyposażenia. Świetnie się sprawdzą komody czy witryny ze zdobionymi, rzeźbionymi frontami. Mogą mieć wyrzeźbione różne motywy albo też być wyposażone w ażurowe powierzchnie. Świetnie sprawdzą się te, które wykonane są z drewna egzotycznego i skomponują się z podłogą. Warto podkreślić, że takie meble wpisują się w styl kolonialny. Wszak przez wiele lat Indie były kolonią brytyjską. Sprawdzą się także meble tapicerowane z drewnianymi rzeźbieniami u podstawy, wykończone piękną, lekko połyskującą tapicerką. Nieodłącznym elementem każdej sofy czy też otomany są dekoracyjne poduszki, których także nie powinno zabraknąć.

Po trzecie: dekoracje ścian w stylu indie umieszczone w antyramach

Wnętrze jest pełne różnorodnych mebli i bogatych kolorów i deseni, co jednak nie znaczy, że nie ma miejsca na dekoracje. Antyrama do zdjęć z ostatnio wykonanymi fotografiami będzie przypominała o wspólnie spędzonym czasie w miłej atmosferze. W antyramach można umieścić także dekoracje z motywem Mandala. Oczywiście sprawdzą się także te przedstawiające hinduskie świątynie czy też grafiki z motywem wspomnianego słonia, koniecznie z podniesioną do góry trąbą, na znak szczęścia i dostatku. Możecie zdecydować się na antyramy wykonane z klasycznego szkła albo szkła akrylowego. Te ostatnie będą odpowiednie do pokoju dziecka. Nie ma bowiem obaw nawet gdyby spadły, że się stłuką i ktoś na tym ucierpi. Brak ramy sprawia, że znajdujące się wewnątrz fotografie czy grafiki jeszcze bardziej przyciągają uwagę. Jeśli chce się z antyramą wykorzystać jakąś ramkę, to z pewnością sprawdzi się płaska i papierowa passe partout.

Po czwarte: dekoracje stojące, ozdoby na półkach i dekoracyjne oświetlenie

Czas przejść do pozostałych dekoracji w stylu indie. Otóż znajdą tu się dekoracje stojące, którymi mogą być chociażby rzeźbione w drewnie boginie. Na półkach można ustawić kadzidełka na drewienkach, które obok zapachowych świec stworzą odpowiedni, niezapomniany klimat. Oprócz niezrównanych zapachów przypominających orient, warto postawić także na półkach ceramiczne słoniki z wzniesioną trąbą. To chyba najczęściej wykorzystywany element hinduskiego stylu, bowiem może stanowić także ceramiczną podstawę dla lampy, którą postawisz na swoim biurku.

Styl hindi ze względu na mnogość kolorów, a także dekoracyjnych dodatków na pewno przypadnie Wam do gustu. Możecie postawić również na duże wazony, które wypełnicie orientalnymi kwiatami albo dekoracyjnymi gałązkami. Trzeba przyznać, że w kwestii takiego wystroju ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Warto postawić na taką aranżację, która będzie nietuzinkowa i piękna zarazem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *