Poznajcie najłatwiejsze w uprawie cebulki kwiatowe wieloletnie


Rośliny cebulowe to jedne z wieloletnich kwiatów, które mogą zimować w ogrodzie. Bardzo często wykopuje się część podziemną po przekwitnięciu, by posadzić ją na na nowo jesienią lub wiosną. W dzisiejszym poradniku przedstawimy te, które są najłatwiejsze w uprawie. Może być to wskazówka dla ogrodników amatorów.

Krokusy – idealnym wyborem do ogrodu

Tak się składa, że wszystkie wybrane przez nas rośliny cebulowe łatwe w uprawie są w kolorze białym. Jednak wśród nich wyróżniają się krokusy, które mogą mieć także inne barwy. Żółte, ciemno i jasnofioletowe kwiaty mogą być urozmaiceniem rabaty stworzonej z łatwych w uprawie cebulek kwiatowych. Krokusy kwitną od marca do połowy kwietnia. Sadzi się je do gruntu we wrześniu, na głębokości 6-8 cm. Warto do tego celu wykorzystać koszyczki. One ułatwiają późniejsze wykopywanie cebul w celu oddzielenia cebulek przybyszowych od macierzystej. Co bardzo istotne cebulki krokusów nie muszą być wykopywane co roku po przekwitnięciu kwiatów i liści. Oczywiście tak jak w przypadku innych roślin tego typu należy zeschnięte części usunąć, natomiast cebule mogą pozostać w gruncie nawet kilka lat. Istotne znaczenie ma zapewnienie krokusom słonecznego stanowiska, a także próchniczej gleby o umiarkowanej wilgotności.

Narcyzy, które nie sprawią Ci wiele problemów

Wtedy kiedy przekwitną krokusy, mogą zacząć kwitnąć narcyzy, gdyż w zależności od odmiany kwitną od marca do początku maja. One również nie występują w wersji białej z charakterystycznym żółtym, czy też pomarańczowym środkiem zwanym przykoronkiem, gdyż można wybrać odmiany żółte z czerwonym przykoronkiem, a także kremowe ze złotym przykoronkiem. Kwiaty narcyzów mogą być też w całości złotożółte. Narcyzy mogą przemarzać dlatego lepiej okrywać je na zimę. Są jednak znacznie łatwiejsze w uprawie od tulipanów. Cebulki, jak w przypadku większości gatunków cebulowych sadzi się we wrześniu. Narcyzy na jednym stanowisku w ogrodzie mogą pozostać nawet 10 lat. Przesadza się te, które przeznaczone są na kwiaty cięte, zwykle co 4-5 lat. Cebule wykopuje się pod koniec lipca i przechowuje w ciepłym i dobrze wietrzonym miejscu. Sadzone są znów na jesień. Mogą przetrwać nawet w słabo żyznej glebie, choć preferują umiarkowaną wilgoć to są w stanie przetrwać okresy suszy, co różni je od tulipanów. Warto zasilać je po posadzeniu i na wiosnę kompostem lub innym nawozem organicznym. Doskonałej jakości cebule tych pięknych kwiatów możesz zakupić w sklepie cebulki-kwiatowe.pl. Tu znajdziesz też inne łatwe w uprawie rośliny cebulowe.

Pojawiające się jako pierwsze przebiśniegi – możesz cieszyć się łatwą uprawą

Pierwszymi kwiatami, które zwiastują koniec zimy są przebiśniegi. To również rośliny idealne do przydomowego ogrodu, gdyż nie są wymagające w uprawie. Pierwsze kwiaty pojawiają się nawet pod koniec lutego. Przebiśniegi lubią stanowiska słoneczne, ale dobrze mogą czuć się również w półcieniu. Cebulek przebiśniegów nie trzeba po przekwitnięciu wykopywać co roku, a jedynie co 4 lata. Wtedy oddziela się cebulki przybyszowe od cebuli macierzystej i przechowuje je w torfie do kolejnego okresu sadzenia. Przebiśniegi świetnie sprawdzają się w ogródkach skalnych, ale można stosować je również na rabaty. Preferują lekką, próchniczą i wapienną glebę. Ich zwisające białe, trzypłatkowe kwiaty są zachwycające.

Śniadek baldaszkowaty – mało wymagająca roślina cebulowa

Naszą ostatnią propozycją do ogrodu jest śniadek baldaszkowaty. On także należy do łatwych w uprawie roślin cebulowych. Ma sześciopłatkowe kwiaty, które otwierają się tylko w słoneczne dni od 10 do 15. Kwiat z tego powodu, że bardzo często się zamyka nazywany jest też śpioszkiem. Cebule mogą pozostać w glebie nawet kilka lat, a śpioszka rozmnażamy z cebul przybyszowych. Jest dość ekspansywny, dlatego doskonale sprawdza się na obrzeża rabat. Nie ma wymagań odnośnie stanowiska, gdyż może rosnąć zarówno na słonecznym, półcienistym, jak i cienistym. Oczywiście miejsce będzie determinować to jak często śniadek baldaszkowaty będzie zamknięty, w zależności od ilości promieni słonecznych.

Nie musisz mieć wielkich umiejętności ogrodniczych, by stworzyć ogródek z roślinami cebulowymi. Jest wiele dość łatwych w uprawie i na samym początku właśnie po takie warto sięgać.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *