Maseczka z kurkumy – właściwości i zalety


Kurkuma to jedna z najpopularniejszych indyjskich przypraw, która przygotowywanym potrawom nadaje charakterystycznego żółto-pomarańczowego zabarwienia. Wykorzystuje się ją jednak nie tylko w kuchni, ale również do produkcji domowych kosmetyków a w szczególności pielęgnacyjnej maseczki, która wykazuje zbawienny wpływ nie tylko na skórę, ale również na włosy. Jakie jednak cenne właściwości płyną ze stosowania maseczki z kurkumy?

Maseczka z kurkumy i jej właściwości

Kurkuma to roślina należąca do rodziny imbirowatych, która wykazuje szereg właściwości nie tylko leczniczych, ale również pielęgnacyjnych. Pomaga rozjaśnić skórę i wyrównać jej koloryt, dlatego też idealnie sprawdza się w walce z przebarwieniami. Z uwagi na zawartość kurkuminy działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, kojąc wszelkiego rodzaju przebarwienia i przyspieszając gojenie się ran. Maseczka z kurkumy sprawdza się idealnie w łagodzeniu objawów trądziku różowatego, jednak warto stosować ją również do walki z łuszczycą, egzemą, a także zmarszczkami.

Jak stosować maseczkę z kurkumy?

Kurkuma z uwagi na zawartość kurkuminy dosyć silnie barwi skórę, dlatego też nie należy trzymać jej na twarzy przez zbyt długi czas. Przed przystąpieniem do nakładania maseczki warto założyć na siebie stary T-shirt, zmywając następnie dokładnie makijaż i oczyszczając skórę, dzięki czemu będzie ona w ten sposób przygotowana na przyjęcie substancji aktywnych znajdujących się w maseczce. O czym jeszcze warto pamiętać? O wykonaniu w niewidocznym miejscu testu uczuleniowego, aby wyeliminować pojawienie się ewentualnej reakcji alergicznej.

Maseczka z kurkumy na skórę

Maseczka z kurkumy wspomaga leczenie trądziku, wygładzając skórę oraz wyciszając pojawiające się na niej stany zapalne. Aby ją przygotować, wystarczy wymieszać ze sobą 1 łyżeczkę kurkumy z 1 łyżeczką miodu oraz 1 łyżeczką jogurtu naturalnego. Przygotowaną w ten sposób papkę należy nałożyć na całą twarz, pozostawiając ją na niej do momentu, aż zastygnie (ok. 15-20 minut). Po tym czasie maseczkę należy dokładnie zmyć wodą, osuszając twarz ręcznikiem oraz aplikując na nią ulubiony krem.

Kolejną cenną właściwością maseczki z kurkumy jest jej działanie rozjaśniające przebarwienia, a także cienie pod oczami. Tutaj przepis wygląda jednak nieco inaczej, ponieważ pół łyżeczki kurkumy należy wymieszać z 3 kroplami soku z cytryny, 1 łyżeczka naturalnego miodu oraz 1/2 łyżeczki jogurtu naturalnego. Maseczka powinna mieć taką konsystencję, która nie będzie spływała z twarzy i należy pozostawić ją na niej przez ok. 10 minut. Aby zobaczyć pierwsze efekty jej działania, należy stosować ją regularnie, najlepiej raz w tygodniu.

Trzeci rodzaj maseczki z kurkumy polecany jest w szczególności paniom, które chciałyby zmniejszyć widoczność zmarszczek. W celu przygotowania takiej maseczki należy wymieszać ze sobą 1 łyżeczkę kurkumy z 1/2 łyżki mleka oraz 1,5 łyżki naturalnego miodu. Gdy maseczka będzie miała konsystencję gęstej pasty, należy zaaplikować na twarz, pozostawiając ją na niej przez ok. 20-30 minut.

Maseczka z kurkumy na włosy

Maseczka z kurkumy sprawdza się idealnie nie tylko w pielęgnacji skóry twarzy, ale również włosów, wspomagając ich porost, a także delikatnie je rozjaśniając (nie jest wskazana do stosowania na jasne włosy). W jaki jednak sposób należy ją przygotować? Wystarczy jedynie wymieszać ze sobą 1 łyżkę kurkumy z ok. 5-6 łyżkami oliwy z oliwek (100 ml). Przygotowaną mieszankę należy zaaplikować na umytą i wilgotną skórę głowy okrężnymi ruchami. Aby mieszanka nie ściekała z włosów, głowę można owinąć folią spożywczą i ręcznikiem, zmywając ją następnie szamponem po upływie 30 minut. Powyższa maseczka pomoże nie tylko odżywić i wzmocnić cebulki, przyspieszając porost nowych włosów, ale również zredukować łupież i łojotok (skóra głowy nie będzie wówczas nadmiernie się przetłuszczać). W naturalny sposób pomoże również rozjaśnić włosy, nie wywołując przy tym żadnych skutków ubocznych i reakcji alergicznych, co może mieć miejsce w przypadku drogeryjnych farb do włosów.


Jedna odpowiedź do “Maseczka z kurkumy – właściwości i zalety”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *