Jakie oświetlenie do pokoju dziecka wybrać? Top 3 pomysły na doświetlenie różnych stref


Pokój dziecka jest szczególną przestrzenią. W tym przypadku absolutnie nie można iść na żadne kompromisy czy też ustępstwa i bezwzględnie trzeba zadbać o ergonomię, ale też estetykę, funkcjonalność i rzecz jasna bezpieczeństwo. Jednym z elementów, który na to wpływa jest oświetlenie. Dlatego też czas poznać 3 pomysły na doświetlenie różnych stref.

Oświetlenie LED – poznajcie jego zalety

Oświetlenie LED zasadniczo jest dobrym wyborem do każdego wnętrza, do pokoju dziecka już szczególnie. Trudno dopatrzyć się jakiś jego wad, za to zalet jest naprawdę sporo. Zacznijmy może od tego, że oświetlenie LED zużywa nawet o 90% mniej energii niż klasyczne żarówki czy nawet te halogenowe. Oczywiście ich cena jest nieco wyższa, ale prawda jest taka, że inwestycja zwraca się naprawdę szybko, tym bardziej, że Ledy mają długą żywotność i to zdecydowanie dłuższą niż inne żarówki. Dodatkowo nie nagrzewają się, zatem zwyczajnie ich użytkowanie jest bezpieczniejsze i to znaczenie. Na pewno takie oświetlenie jest też zdecydowanie przyjaźniejsze dla środowiska, a wręcz można uznać je za ekologiczne, bo jego żywotność jest spora, za to zużycie energii jest zdecydowanie mniejsze. Kropką nad „i” jest fakt, że dostępne jest w różnej barwie oświetlenia, a to oznacza, że można dowolnie kreować przestrzeń.

Strefa snu, czyli obok łóżka powinna znaleźć się lampka – propozycja nr 1

Nie ma się co oszukiwać, dzieciaki często boją się spać przy całkowicie wyłączonym świetle, a jednocześnie rodzicom nie do końca podoba się, że światło ma być włączone przez całą noc. Wiadomo w przypadku starych żarówek takie rozwiązanie rzeczywiście nie byłoby ekonomiczne, ale jednak wybierając oświetlenie LED nie ma tego problemu. Zatem warto umieścić małą lampkę obok łóżka dziecka, tym bardziej że nie będzie zużywać dużej ilości energii, za to dziecko będzie lepiej się czuło i chętniej spało samo niż w Waszym łóżku. W tym przypadku zwróćcie uwagę na barwę oświetlenia, która rzecz jasna nie może być zimna, lecz powinna być ciepła, bo to sprzyja wygodzie i daje wrażenie większej przytulności. Nie należy też wybierać kolorowego oświetlenia czy taśm LED, bo choć rzeczywiście są dizajnerskie, to jednak mogą rozpraszać dziecko i jeszcze bardziej utrudniać mu sen.

Główne oświetlenie ma duże znacznie, czyli propozycja nr 2

Ogólnie oświetlenie ma duże znaczenie i to fakt niezaprzeczalny. Same oprawy powinny wpisywać się w określony klimat. Jeżeli więc aranżujecie pokój dziecka to warto wybierać takie, które zapewni mu komfort, ale też wygodę, a przy tym sama oprawa będzie atrakcyjna wizualnie. Można więc wybierać lampy z postaciami z bajek. Główne źródło światła powinno znaleźć się w centralnej części pokoju i rzeczywiście oświetlać całą przestrzeń. Dzięki czemu dziecko będzie mogło się bawić, ale i odrabiać lekcje, gdy słońce już zachodzi. Na tym etapie pojawia się jeszcze pytanie, jaką moc wybrać. Jednak to zależy w dużej mierze od kubatury samego pomieszczenia. Wiadomo, że im jest większe, tym moc musi być większa. 45 W wybiera się do małych pokoi, z kolei do większych można postawić na 75 W. Jeżeli zaś chodzi o samą barwę, to rzeczywiście znowu warto wybrać ciepłą, alternatywą dla niej może być barwa neutralna. Doskonale sprawdza się też barwa ultra ciepła. Wiadomo też, że jakość ma znaczenie, dlatego warto wybrać oświetlenie LED marki AKB, która wyróżnia się na tle konkurencji trwałością i niezawodnością, a przy tym mamy do czynienia z polskim producentem.

Strefa nauki, czyli propozycja nr 3

W pokoju dziecka powinna mieścić się też strefa nauki. Absolutnie nie wystarczy tylko stolik i krzesło. Taka strefa ma zapewnić wygodę, dzięki której dziecko z chęcią będzie zasiadało do lekcji czy nauki, a przy tym będzie potrafiło się skupić. Ergonomiczny fotel plus funkcjonalne biurko to podstawa. Do tego na blacie powinna znaleźć się też lampka i tutaj rzecz jasna polecamy LED. Dobrze sprawdzi się model, który ma ruchomą konstrukcję, co pozwala na doświetlenie strefy. Nie powinna ona być zbytnio wysoka, dlatego najlepiej postawić na taką o wysokości od 30 do maksymalnie 50 cm. Nie zapomnijcie też zwrócić uwagę na moc i w tym przypadku wystarczy 40 W.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *