Jak urządzić ogród od zera i samodzielnie? Tylko sprawdzone rady


Wiele osób przy urządzaniu ogrodu korzysta z usług architektów krajobrazu, którzy są w stanie w krótkim czasie przedstawić projekt zawierający rośliny, które sprawdzą się na danym terenie, a także sposób ich rozmieszczenia, czy dodatkowe elementy dekoracyjne, które będą pasować także do charakteru posesji. Czy można sobie z taką pracą poradzić samodzielnie? Oczywiście! Poznajcie tylko sprawdzone rady, jak od zera i samodzielnie urządzić ogród.

Na samym początku wybierz i rozrysuj sobie prowizoryczny projekt

Jaki ma być Twój ogród? Angielski z pnącymi różami i pergolami, a także bluszczem i kwitnącymi krzewami owocowymi, czy może francuski z misternie przyciętymi iglakami o regularnych walcowatych czy też stożkowatych formach? Możesz zdecydować się też na japoński minimalizm z kamieniami ozdobnymi, zieleniącą się trawą i posadzonym pośrodku symbolem tej kultury – kwitnącą wiśnią. Gdy już zdecydujesz, rozrysuj gdzie będą rabaty, ewentualnie ogródek skalny. Zaplanuj posadzenie iglaków. Pamiętaj przy tym o potrzebach poszczególnych gatunków i warunkach w jakich czują się najlepiej musisz to wszystko sprawdzić, a następnie dopasować im nie tylko ziemię ogrodową, ale również słoneczne, półcieniste lub cieniste stanowisko. W ogrodzie musi być także miejsce na relaks, czyli altana, a także huśtawka będą absolutnym must have.

Oczyść teren z korzeni i chwastów i nawieź nową ziemię ogrodową

Kolejnym krokiem będzie już właściwa praca, a zatem musisz oczyścić teren. Może Ci tu pomóc koparka, która usunie większe korzenie. Z kolei z chwastami możesz już sobie poradzić. Wystarczy chwytak do chwastów, a także trochę siły. Usunięcie wszystkich to jeszcze nie koniec prac ziemnych, bo trzeba teraz nawieźć ziemie ogrodową, jednak zanim to nastąpi zadbaj o siatkę na krety.

Posadź trawę, pamiętaj też o siatce na krety, która może zapobiec pojawieniu się intruza

Bez wątpienia najlepiej wybrać siatkę na krety polipropylenową z małymi oczkami, którą montuje się równolegle do podłoża na głębokości 10-15 cm. Dzięki temu rośliny mogą się rozwijać, a jednocześnie teren jest zabezpieczony przed kretem. Jak uciążliwy może być kret wiedzą Ci, którzy borykają się z częstymi niespodziankami w postaci kopców w swoich ogrodach. Nic tak nie odstrasza jak owa siatka, bo ultradźwięki często na kretach nie robią dużego wrażenia. Kiedy już siatka będzie rozłożona, a ziemia nawieziona możesz przystąpić do sadzenia trawy. Powinien być to gatunek odporny na deptanie, a także trudne warunki pogodowe.

Znajdź miejsce na skraju ogrodu na krzewy owocowe, które będą przysmakiem ptaków, ślimaków, a przy odrobinie szczęścia także Twoim

Wybierz odpowiednie krzewy owocowe w sklepie ogrodniczym i ciesz się sadem przy własnym domu. Możesz postawić na czerwoną i czarną porzeczkę, agrest, a nawet pigwowiec. Wybór należy do Ciebie. Wszystkie wymienione owoce są niezwykle smaczne i świetnie nadają się na pyszne przetwory, które możesz gromadzić w swojej spiżarni. Wśród popularnych krzewów znajdziesz także rzecz jasna maliny i jeżyny. Krzewy muszą mieć odpowiednią ilość miejsca do wzrostu. Mogą rosnąć pod wysokimi drzewami, ale przede wszystkim należy ograniczyć do nich dostęp ślimakom. Najlepiej ustawić specjalne płotki, a obok nich maty, na które mięczaki będą wchodziły. Krzewy owocowe są też przysmakiem wielu ptaków, ale kto powiedział, że nie możesz odrobinę się podzielić. W końcu trzeba żyć w symbiozie z naturą.

Sadź iglaki i kwiaty na rabatach albo postaw na kwiaty w donicach

Wśród iglaków do ogrodu możesz wybrać wytrzymałe cyprysiki, a także tuje oraz gatunki świerku i sosny. Na pewno w ogrodzie pięknie będą się prezentować kwiaty. Jednak ich sadzenie bezpośrednio w gruncie nie zawsze się sprawdza, zwłaszcza, gdy z ogrodu korzystają psy i małe dzieci. Wśród trwałych i pięknych kwiatów możesz postawić na wrzosy.

Nie zapomnij o małej architekturze ogrodowej. Doskonale sprawdzi się altana. Możesz pokusić się o wykonanie projektu samodzielnie, choć łatwe to nie będzie. Dlatego ten element akurat możesz zakupić. Podobnie rzecz ma się z huśtawką.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *