Jak uprawiać krzewy owocowe by plony były duże, a szkodników mało – ekologiczne rozwiązania w czystej postaci


Każdy krzew owocowy musi być zadbany, właściwie zasilany nawozami, a w razie suszy podlewany. To tylko niektóre niezbędne elementy, o które należy zadbać. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak uprawiać różne gatunki, by plony były duże, a szkodników było mało. Poznajcie ekologiczne rozwiązania. Powiemy też w jakich przypadkach one nie wystarczą i jak bezpiecznie wtedy zbierać owoce.

Krzewy owocowe pigwowca – jak zwalczać bawełnicę korówkę i jak jej zapobiegać?

Nasze rozważania na temat ochrony krzewów owocowych przed szkodnikami rozpoczniemy od bawełnicy korówki, atakującej pigwowca. Przyczyną pojawiania się kłaczkowatego białego nalotu jest działalność pluskwiaka wysysającego sok z kory. Jeśli kolonia bawełnicy nie opanowała jeszcze w dużym stopniu krzewu, to należy usuwać chore pędy, a rany zabezpieczać balsamem sadowniczym. Gdy kolonia jest bardzo duża niestety konieczne mogą być opryski. Warto wiedzieć, że naturalnym wrogiem bawełnicy korówki jest osiec korówkowy, który żeruje wewnątrz jej ciała. Warto również utrzymywać krzew w odpowiedniej kondycji, czyli przycinać, usuwając martwe, czy zbyt zagęszczające go pędy.

Jak zwalczać kistnika malinowca, czyli popularnego chrząszcza wyjadającego pąki kwiatowe?

Dużym problemem w przypadku krzewów malin jest kistnik malinowiec. Przed okresem kwitnienia krzewu należy strząsnąć dorosłe osobniki i wynieść daleko poza ogród. Doskonale do takiej pracy nadaje się rozłożona wokół krzewu agrotkanina. Profilaktycznie można wykonać jeszcze opryski, gdy rozluźniają się pąki kwiatowe. Niestety nie ma tu skutecznych oprysków naturalnych i trzeba posiłkować się środkami chemicznymi, które zwalczają wszystkie postaci tego chrząszcza.

Jak zapobiegać pojawianiu się mszyc na krzewach owocowych i jak je zwalczać?

Bardzo częstym „bywalcem” krzewów owocowych są mszyce. Liście są wtedy lepkie, pozwijane i często pokryte ich odchodami. Atakują zarówno agrest, porzeczki, jak i maliny. Pędy należy smarować olejem smołowym w celu zniszczenia mszyc. Ręcznie należy usuwać pędy zaatakowane przez kolonie mszyc. Ten zabieg należy przeprowadzić mniej więcej w czerwcu. W przypadku mszyc mogą sprawdzić się ekologiczne środki ochrony roślin stworzone na bazie pokrzywy, wrotyczu pospolitego, czosnku lub cebuli. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych szkodników przy ich masowym występowaniu należy sięgnąć po środki ochrony roślin.

Jak zwalczać przędziorki w sposób naturalny?

Jednymi z najczęściej pojawiającymi się na krzewach owocowych szkodników są przędziorki. Powodują, że liście matowieją, a na ich powierzchni pojawiają się białe kropki. Liście ponadto żółkną i przedwcześnie opadają, a rośliny słabiej kwitną i owocują. Aby zapobiegać pojawianiu się czy rozmnażaniu przędziorków w okresie wegetacyjnym, wczesną wiosną należy stosować preparaty na bazie oleju parafinowego, które dozwolone są w uprawach ekologicznych. Dzięki temu w okresie wegetacji nie trzeba stosować mocniejszych insektycydów. Oczywiście i w tym przypadku należy usuwać pędy intensywnie zaatakowane przez szkodnika, jeśli nie chce się stosować chemicznych oprysków.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się wielopąkowca porzeczkowego?

Problemem wielu krzewów owocowych są pojawiające się na ich powierzchni mikroskopijne roztocza. Warto zatem wybierać odpowiednie sadzonki, które nie noszą na sobie śladów chorób. Wielopąkowiec porzeczkowy to częsta choroba, która dotyka te krzewy owocowe. Oferta sklepu cebulki-kwiatowe.pl jest bogata zarówno w sadzonki porzeczki czarnej, jak i czerwonej wysokiej jakości. Warto jednak wiedzieć, jak radzić sobie w przypadku pojawienia się nienaturalnie powiększonych pąków, które się nie rozwijają. Otóż należy po prostu usuwać pędy zaatakowane przez roztocz. Nie ma tutaj innej drogi. Środki chemiczne w tym względzie nie są polecane, a jeśli chcesz prowadzić swój sad w sposób ekologiczny, to są zabronione.

Aby uprawiać krzewy owocowe w sposób ekologiczny należy stawiać na naturalnych wrogów szkodników, dokonywać regularnego cięcia krzewów, czy zabezpieczania ran, a także oprysków naturalnymi środkami czy tymi na bazie oleju parafinowego. W ten sposób możesz cieszyć się pięknym ogrodem bez skażenia owoców czy krzewów środkami chemicznymi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *