Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, jednak czasami dziecko nie ułatwia mu „pracy”. Cóż, ale nikt nie powiedział, że wychowanie jest łatwe, lekkie i przyjemne. Szczególnie, gdy dziecko rozpoczyna szkołę okazuje się, że rodzice mają jeszcze więcej obowiązków i nie mamy na myśli tego, że muszą pomagać w zadaniach domowych. Niestety często bywa tak, że ich pociecha wykazuje małą systematyczność, ale i jest zapominalska, zatem o wszystko muszą zadbać opiekunowie i to właśnie oni robią w niedzielną noc pracę na plastykę i wypracowanie. A tak przecież być nie powinno. Jak więc uczyć dziecko systematyczności, gdy raczej przejawia lenistwo, a do tego jest zapominalskie?
Notes i długopis
Czasami małe zmiany dają duże efekty, czyli należy zaopatrzyć dziecko w dodatkowy notes i długopis. Najlepiej pójść z nim do sklepu i pozwolić wybrać takie modele, które mu się podobają. Obowiązkiem Waszej pociechy będzie zapisywanie w notesie wszystkich informacji o zadaniach, sprawdzianach czy terminach wywiadówek. Jeżeli nadal będzie o tym zapominać, to powinniście jeszcze przygotować tablicę, na której będziecie przyklejać naklejki przedstawiające smutne buźki. A gdy jednak zacznie wreszcie zapisywać ważne informacje, to przyklejać będziecie uśmiechniętą buźkę. A gdy nazbiera określoną ilość zadowolonych buziek, możecie dać mu jakąś nagrodę, którą może być wymarzona zabawka czy wspólny wyjazd. Taki prosty sposób przynosi dobre efekty i rzeczywiście uczy systematyczności. Ale sprawdza się tylko u mniejszych dzieci, bo z nastolatkami sprawa już nie wygląda tak prosto.
Jak uczyć nastolatka systematyczności?
Cóż, metoda nagród sprawdza się także w przypadku nastolatków, jednak nie wykazują oni już cierpliwości do zbierania naklejek, ale chętnie zainteresowaliby się nową grą. Jednak tak łatwo być nie może, bo gdy dziecko jest starsze, a zasadniczo nastoletnie, to nie możecie ciągle mu pomagać i o wszystko dbać. Owszem wytłumaczenie danego zadania czy sprawdzenie błędów jest ok, ale już napisanie wypracowania ok nie jest. Czasami dochodzi nawet do kuriozalnych sytuacji i okazuje się, że Wasze nastoletnie dziecko nie wie, jaki jest czas trwania egzaminu ósmoklasisty, podczas, gdy na temat egzaminów wiecie już wszystko. Dlatego lepiej podejmować właściwe kroki i uczyć systematyczności i odpowiedzialności, gdy dziecko jest mniejsze. A przypadku młodzieży trzeba być zdecydowanie bardziej stanowczym i jeżeli Wasz syn czy córka znowu zapomną o napisaniu wypracowania czy też sprawdzianie, to powinni otrzymać karę, choćby w postaci ograniczenia możliwości korzystania ze smartphona. Dziecka nie można karać jeżeli stara się, ale np. nadal sprawdzian nie poszedł mu tak dobrze jakbyście tego chcieli, ale jeżeli wykazuje lekceważący stosunek do nauki, to jedynym słusznym rozwiązaniem jest kara.
Pomagaj, ale z umiarem
Egzamin ósmoklasisty wywołuje u wielu osób zdenerwowanie, problemem jest to, że zdecydowanie bardziej stresują się rodzice niż dzieci. Dlatego i w tym temacie czas na zmiany. Obowiązkiem dziecka jest uczenie się, a Wy powinniście w tej nauce pomagać, ale nie wyręczać. Zatem jeżeli dojdzie do sytuacji, że dziecko znowu zapomniało zrobić pracę plastyczną, to nie róbcie jej nie nie, lecz niech samo maluje czy rysuje, bądź wykleja, nawet jeżeli jest to niedzielny wieczór. Złe decyzje niosą za sobą konsekwencje.
Wspieraj, ale i wymagaj
Rodzice nie powinni wychowywać dzieci w przeświadczeniu, że wszystko im się należy, bo świat tak nie wygląda. Nie możecie tworzyć wokół nich kokonów, bo przecież i tak będą musieli nauczyć się żyć w tym świecie. Już niedługo będą dorośli, ale już teraz mają nie tylko prawa, lecz także obowiązki i jednym z nich jest obowiązek szkolny, w tym nauka. A waszym obowiązkiem jest wychowanie. W końcu nie chcecie wychować człowieka, który zawsze wykazuje postawę roszczeniową, a nic nie daje z siebie.
Nauka, nauka i motywacja. Tylko tak można z lenia zrobić osobę systematyczną. Do tego dziecko powinno mieć obowiązki. Nie muszą być one duże. Wystarczy tylko pościelenie swojego łóżka czy wyciągnięcie naczyń ze zmywarki. Także obowiązki uczą systematyczności.