Jak poradzić sobie z bliznami po trądziku? Czy to możliwe?


Blizny potrądzikowe są zmorą wielu osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są pozostałościami po zaleczonym trądziku powstałym w okresie pokwitania, ale bywa coraz częściej, że trądzik dotyka również osoby dorosłe. Przyczyną takiego stanu rzeczy poza czynnikami genetycznymi są zmiany hormonalne, zła dieta, niewłaściwa pielęgnacja skóry, skóra łojotokowa, czyli nadmierne wydzielanie sebum przy jednoczesnym niedoborze kolagenu i witamin. Także stres i napięcie nerwowe mogą wpływać na pojawiające się zmiany skórne. Pytanie brzmi czy można pozbyć się blizn po trądziku. Czy to możliwe?

Blizny po trądziku – co warto wiedzieć?

To czy bliznę po trądziku będzie można zlikwidować całkowicie, czy jedynie zniwelować jej widoczność zależy od tego czy jest to blizna świeża czy też stara. W przypadku starszych blizn można jedynie je spłycić, czy sprawić, że będą mniej widoczne, natomiast nie można pozbyć się blizny. Wszelkie zabiegi mają za zadanie wywołać procesy naprawcze w skórze, a więc produkcję kolagenu, a także spłycenie tkanek włóknistych, którymi są blizny. Wyróżniamy kilka rodzajów blizn po trądziku. Uszkodzone na skutek wyciskania ropnych grudek fragmenty skóry właściwej zostają zastąpione przez tkankę włóknistą i tak powstaje blizna. Może mieć ona charakter przerostowy, czyli postać grubych, twardych, wypukłych guzków. Ponadto wyróżniamy blizny zanikowe, czyli charakterystyczne wgłębienia w skórze i pofałdowania różnej wielkości i grubości, a także przebarwienia, czyli różowe lub jasnobrązowe plamy na skórze.

Domowe sposoby na blizny po trądziku i preparaty apteczne

Zanim sprawdzimy, co oferuje nam w kwestii niwelowania blizn potrądzikowych medycyna estetyczna, zastanowimy się jakie domowe sposoby możemy zastosować, a także po jakie preparaty apteczne sięgnąć. Zaczynając od tych pierwszych warto wykonywać maseczki z miodu i soku z cytryny albo cynamonu, oliwy z oliwek i soku z cytryny. Na twarz można nałożyć maseczkę z miąższu z awokado i soku z limonki. Oczywiście należy zadbać o odpowiednie proporcje. W ostatnim przypadku wystarczy jedna limonka i jedno awokado. Maseczkę nakłada się na twarz i szyję i pozostawia na 15 minut, a następnie spłukuje letnią wodą. Takie maseczki gwarantują przede wszystkim dobre nawilżenie skóry, a ponadto uelastycznienie i poprawienie jej kolorytu. Można także sięgnąć po żele i kremy apteczne, które także poprawiają koloryt i niwelują widoczność blizn potrądzikowych. Dobrze sprawdzają się żele silikonowe. Warto sięgnąć także po preparaty na bazie wyciągu z cebuli, heparyny i alantoiny. Ta ostatnia przyspiesza gojenie skóry. Takie kremy i żele należy stosować 2-3 razy dziennie.

Laser frakcyjny skutecznym sposobem na zniwelowanie blizn

Jeśli nie jesteś przekonana/y do domowych sposobów bądź nie są one wystarczające, zdecyduj się na jeden z zabiegów medycyny estetycznej. Świetną ofertę i nowoczesny sprzęt posiada m-Clinic. Laser frakcyjny CO2 może być wyposażony w końcówkę frakcyjną albo końcówki chirurgiczne. W trakcie zabiegu odparowuje się mikrouszkodzenia i kieruje laser, który emituje ciepło. Ono powoduje przebudowanie kolagenu, a tym samym szybszą i bardziej efektywną regenerację skóry właściwej. Warto wiedzieć, że po zabiegu występuje rumień i obrzęk i jest to całkowicie normalne. Po kilku dniach powstają mikorstrupki, a naskórek ulega złuszczeniu. Skóra goi się do tygodnia, a w tym czasie należy unikać ekspozycji na słońce, a także stosować specjalne kremy regeneracyjne. Najlepiej zdecydować się na serię zabiegów, aby uzyskać możliwie najlepszy efekt. Może być to od 3-6, a o tym ile będzie potrzebnych decyduje lekarz medycyny estetycznej.

Mezoterapia i osocze bogatopłytkowe, czyli inne metody spłycania i zmniejszania widoczności blizn

Są także inne sposoby na poprawę stanu skóry po wyleczeniu trądziku. Skuteczna może być zarówno mezoterapia, jak i osocze bogatopłytkowe, zwane także wampirzym liftingiem. Drobne i gęste nakłucia w połączeniu z podaniem preparatów rewitalizujących i witaminowych może pomóc zredukować zbliznowacenia potrądzikowe. Tutaj poprawimy nawilżenie i gęstość skóry, jednak na zniwelowanie widocznych zmian najlepiej działa laser. Osocze bogatopłytkowe to zabieg, który także wykonuje się w serii. Do zabiegu używa się odwirowanej w specjalnej wirówce krwi pacjenta. Wstrzyknięcie osocza widoczne odmładza skórę i pobudza procesy regeneracyjne. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest niewydolność nerek, serca lub płuc, nowotwory skóry, ciąża i karmienie piersią, a także immunosupresja czy przyjmowanie leków rozrzedzających krew.

Można skorzystać z wielu zabiegów, by zniwelować blizny potrądzikowe. Najlepszą metodę, w danym przypadku, najlepiej skonsultować z lekarzem medycyny estetycznej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *