Drzwi i okna w odcieniu złoty dąb – jaka elewacja domu i styl wnętrza?


Jaki to kolor złoty dąb? To ciepły, przyjemny odcień drewna dębowego z domieszką żółtych i pomarańczowych refleksów. Jak dobrać kolor farby do okien złoty dąb? Z jakim odcieniami zestawiać drzwi w tej barwie? Oto kilka inspiracji, które pomogą dopasować stolarkę drzwiową i okienną do koloru i stylu domu.

Jaka elewacja pasuje do okna w odcieniu złoty dąb?

Stolarka w kolorze złotego dębu jest najczęściej wybierana do tradycyjnych domów, dworków i pałacyków, choć w nowoczesnym budownictwie nie jest wyjątkiem. Barwa była jedną z pierwszych wśród okien PVC w kolorowej okleinie, który zastąpiła okna białe. Stolarka w okleinie w odcieniu złoty dąb imituje naturalne drewno – ma widoczny rysunek, a nierzadko i fakturę słojów. Ponieważ kolor jest popularny, łatwo można kupić dobrej jakości okna złoty dąb używane w mocno atrakcyjnych cenach.

Sam odcień złoty dąb jest karmelowy, ciepły, domowy, więc świetnie dogaduje się z farbami elewacyjnymi w ciepłych kolorach, na przykład piaskowym lub écru. Doskonale łączy się też z białą elewacją, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach z antracytowym dachem. Nie musimy ograniczać się do jasnych kolorów farb – dębowe okna pasują do elewacji w głębokich odcieniach zieleni i grafitu. Tworzą doskonałe zestawienie z ozdobnymi kamieniami elewacyjnymi o klasycznym charakterze i w ciepłych tonacjach, na przykład z łupkiem, wapniem lub piaskowcem.

Jakie kolory ścian dobrać do okien złoty dąb?

Jeśli okna w środku domu są okleinowane kolorem złoty dąb, zaleca się dobór ciepłych odcieni farby. Oczywiście pasują do niego wszelkie beże, żółcienie i kremy, ale też ciekawie wyglądają wyrazistsze kolory ziemi – trawiasta zieleń, ochra, kawowe brązy. Dębowe okna przytulnie prezentują się na tle rozbielonych pasteli. Od samego koloru ważniejsza jest jego temperatura. Na przykład greige będący połączeniem szarości i beżu jest za uznawany za ciepły i świetnie pasuje do domowego charakteru okien złoty dąb.

Drzwi zewnętrzne w kolorze złoty dąb – czy muszą być takie same jak okna?

Zasada doboru stolarki zewnętrznej mówi, że wszystkie jej elementy powinny mieć identyczny lub w wysokim stopniu zbliżony kolor. Złoty dąb jest też popularnym kolorem drzwi, więc nie ma problemów, by znaleźć pasujący odcień do okien. W palecie RAL nosi numer 8003, co może być ułatwieniem, choć wielu producentów nazywa go wprost „złoty dąb”. Stolarka w zależności od firmy może jednak różnić się nasyceniem, być jaśniejsza lub ciemniejsza – warto to mieć na względzie przy wyborze okien i drzwi różnych marek.

Czy drzwi pokojowe muszą mieć kolor okien?

Czy kolor okien i drzwi w środku powinien być taki sam? Tutaj już panuje większa dowolność i decyzja należy do gustu osoby aranżującej. Wybór drzwi w kolorze okien jest decyzją rozsądną, bo zyskuje się pewność, że razem stworzą harmonijny komplet w salonie czy kuchni. Jednak styliści podsuwają szereg innych połączeń, na przykład do okien w odcieniu złotego dębu pasują drzwi wewnętrzne w zbliżonym odcieniu dębu naturalnego lub klasycznego.

Jaki styl pasuje do okien i drzwi w ciepłym odcieniu dębu?

Stolarka w kolorze złoty dąb dopełnia pałacowy koncept wnętrza. Sprawdzi się we wszelkich klasycznych aranżacjach, również w modnym stylu modern classic – pasuje do parkietu w jodełkę, mebli  na lwich nóżkach w stylu ludwikowskim i sztukaterii na ścianie. To kolor na tyle uniwersalny, że zgra się też ze stylem boho i charakterystycznymi dla niego kolorami ziemi, naturalnymi tekstyliami i plecionymi makramami na ścianach. Odcień złoty dąb nigdy nie wyszedł z mody i w dobie trendu na naturę wzmocnił swoją pozycję.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *