Wiele osób w modzie lubi stawiać na oryginalność, stąd coraz większym powodzeniem cieszy się biżuteria ręcznie robiona. Jeśli chcesz zająć się taką pracą hobbystycznie, czy dodatkowo, to musisz wiedzieć, że wśród najmodniejszych propozycji znajdziesz taką, która wykorzystuje elementy pasmanteryjne i biżuteryjne. Poznaj zatem te najmodniejsze.
Wire Wrapping, czyli połączenie kauczuku, drutu, kamienia i kleju na gorąco
Bez wątpienia niektóre elementy potrzebne do wykonania biżuterii znajdziesz w szufladzie warsztatowej. Otóż proponujemy biżuterię wire wrappping, która jest niezwykle efektowna. Do jej wykonania potrzebujesz drut miedziany posrebrzany o grubości 0,8 i 0,5 mm. Przyda się kamień ozdobny szlifowany w kształcie łezki czy owalu, a także tuba kauczukowa w oplocie 5 mm. Ponadto potrzebne będą końcówki do wklejania rzemienia ze stali chirurgicznej, karabińczyk, kółko zaciskowe, łańcuszek ze stali chirurgicznej na przedłużkę i małe zawieszki ze stali chirurgicznej. Przyda się także taśma klejąca, szczypce płaskie oraz rzecz jasna klej na gorąco. Druty grubsze łączymy podłużnie i owijamy je drutami cieńszymi pośrodku. Następnie oddzielamy i odginamy w dół pierwszy i ostatni drut, tak by można było włożyć w nie kamień. Po lewej stronie sklejamy taśmą, aby wszystko się trzymało. Odginamy druty w taki sposób, aby utworzyły koszyczek spiralę dla kamienia z obydwu stron. Wykonujemy jeszcze owijki wokół nasady i końcówki. Potem bierzemy ok. pół metra tuby kauczukowej i przyklejamy końce w stalowe końcówki. Kiedy klej wyschnie montujemy kółeczka zaciskowe, zapięcie i łańcuszek przedłużkowy. W ten sposób naszyjnik wire wrapping jest gotowy.
Naszyjniki i pierścionki na niciach nylonowych – zrób to sam
Kolejna propozycja to naszyjniki i pierścionki z małych koralików o nieregularnych brzegach, które bywają odpadem poprodukcyjnym i świetnie sprawdzą się do ręcznie wykonanej biżuterii. Wpisują się też w filozofię no waste. Zatem potrzebny będzie nam sznurek nylonowy, a także owe kamienie, przyda się także igła, która ułatwi nawlekanie. To bardzo szybka praca. Na koniec wystarczy związać sznurek. Można też dołączyć do niego łańcuszek przedłużkowy, a z drugiej strony karabińczyk. Kolorowe bransoletki z agatu będą pięknie się prezentować.
Zawieszka serce wycięta z drewna i ozdobiona żywicą
Kolejną propozycją jest oryginalna zawieszka wykonana z kawałka drewna dębowego. Jeśli pozostał Ci kawałek deseczki, to możesz ją wykorzystać właśnie na takie zawieszki. Poza sercem, możesz wykonać np. czterolistną koniczynę, choć to na pewno będzie trudniejsze do wycięcia. Skupmy się na razie na sercu. Otóż najpierw nacinasz lekki deseczkę, a potem wkładasz do imadła aby złamać ją na pół. Następnie brzeg możesz wyszlifować papierem ściernym o gradacji 40. W kolejnym kroku przygotowujesz mieszankę żywicy epoksydowej, z utwardzaczem i barwnikiem spożywczym. Deseczkę wkładasz do worka foliowego, tak by na górze pozostało miejsce na wlanie roztworu. Stabilizujesz woreczek w pionie i powoli wlewasz. Następnie stabilizujesz z drugiej strony, bo żywica ma równomiernie się utwardzić. Potem pozostaje usunięcie woreczka z tych miejsc, gdzie się da, a następnie oszlifowanie utwardzonej żywicy papierem ściernym o gradacji 220 z każdej strony. Teraz czas na wycinany szablon, który odrysujesz na drewienku z żywicą w taki sposób, by wycięty piłką kształt serca składał się z dwóch materiałów. Na koniec po wycięciu brzegi znowu trzeba wyszlifować, a następnie zabezpieczyć poprzez olejowanie. Należy jeszcze wykonać niewielki otwór, a na końcu wkleić klejem do drewna zawieszkę stalową. W ten sposób powstał efektowny naszyjnik no waste.
Kolczyki ze sznurka i kamienia, czyli sutasz
Nasza ostatnia propozycja to kolczyki ze sznurka i kamienia. Tutaj przyda się także pistolet do kleju i wkłady do kleju na gorąco. Używa się tutaj specjalnych sznurków do sutasz. Generalnie cała praca polega na zszywaniu ze sobą wszystkich sznurków i jednocześnie obszywaniu nimi kamienia wokół z tworzeniem pętelek na górze, a także zdobieniem dodatkowymi koralikami. Końcówki sznurka można przykleić klejem, a następnie doszyć koraliki. Wykończony kolzyk przyklejasz na pokryty klejem na gorąco kawałek filcu. Możesz całość ustabilizować i pozostawić do wyschnięcia. Potem wystarczy odciąć nadmiar filcu i dołączyć bigiel stalowy.
Biżuteria ręcznie robiona może być naprawdę efektowna. Dodatkowo jej tworzenie to prawdziwa frajda.