Art Deco w Twoim domu – jak urządzić salon w tym niezwykle ciekawym stylu wnętrzarskim?


Czy można wyobrazić sobie bardziej reprezentacyjne wnętrze niż to urządzone w stylistyce art deco? Zachwyca wszak geometryczną formą, która charakterystyczna jest dla nowoczesnych aranżacji, a jednocześnie flirtuje z dawnym stylem, bo nie brak tu także zdobień, choć nie są one tak dominujące jak w secesji. Wysmakowane wnętrze salonu w tym stylu będzie wizytówką każdego domu. Zatem jak je urządzić?

Po pierwsze: ściany w stylistyce glamour i z elementami geometrii, czyli boazeria angielska lub tapeta winylowa

Styl art deco charakteryzuje się umiłowaniem geometrycznej formy i większą prostotą niż chociażby styl barokowy. Niemniej jednak elegancja jest tutaj wskazana i pożądana, dlatego warto do wykończenia ścian wybrać odpowiednie materiały. Jedną z propozycji może być boazeria angielska. Sztukateria dekoracyjna, z wyraźnymi ryflowaniami o geometrycznym kształcie, która nadaje wnętrzu dekoracyjnego charakteru może dobrze się sprawdzić. Taki materiał nadaje się do malowania dowolnymi farbami, zatem nie trzeba decydować się na klasyczną biel, choć jak najbardziej się sprawdzi, zwłaszcza, jeśli wybierze się dla kontrastu ciemną podłogę. Inną propozycją może być, zapewniająca doskonałą izolację termiczną i akustyczną, tapeta winylowa. Ten materiał występuje w wielu rodzajach wykończenia, także z geometrycznymi ornamentami, które w stylistyce art deco doskonale się sprawdzą. Warto zwłaszcza postawić na połączenie szlachetnej, szmaragdowej zieleni ze złotym wzorem. Na ścianach warto umieścić eleganckie ramki na zdjęcia. Świetnie sprawdzą się metalowe i dodatkowo zdobione, zarówno w srebrnym, jak i złotym kolorze, choć można postawić również na te bardziej minimalistyczne, zarówno okrągłe, jak i prostokątne. Odwiedź sklepzramami.pl – ramki do zdjęć z ich oferty świetnie sprawdzą się w stylistyce art deco.

Po drugie: elegancka podłoga w płytkach gresowych, spiekach kwarcowych lub kamieniu

Podłogi w stylu art deco powinny być solidne, a jednocześnie dobrze się prezentować. Poza tradycyjnymi podłogami drewnianymi, które będą dobrze się komponować z tapetą winylową, warto wybrać także płytki gresowe, spieki kwarcowe lub kamień. Pierwsze dwa rodzaje wykończenia to właściwie to samo, bo spiek jest rodzajem gresu w wielkoformatowym wydaniu. Różnica jest taka, że świetnie nadaje się do bardziej przestronnych salonów, a także stosuje się w jego przypadku węższe spoiny. Gres może występować za to w bardziej różnorodnym wykończeniu. Świetnie imituje kamień, drewno, zatem można uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. Do tego jest odporny na ścieranie, zatem możesz w salonie organizować nawet przyjęcia z tańcami. Najbardziej charakterystycznym materiałem dla stylu art deco jest marmur. Zatem można zdecydować się także na marmurową posadzkę. Choć sama w sobie jest zimna, to może dobrze przewodzić ciepło. Każdy wymieniony rodzaj materiału, poza drewnem, świetnie nadaje się do wykończenia w systemie ogrzewania podłogowego.

Po trzecie: eleganckie meble wypoczynkowe z pikowaną tapicerką o zaokrąglonych kształtach

Na pewno we wnętrzu salonu w stylu art deco nie może zabraknąć eleganckich mebli wypoczynkowych. Polecamy zwłaszcza pikowane sofy i szezlongi. Sprawdzą się również stylizowane narożniki na metalowych nóżkach. Warto dodatkowo wybrać również okrągłe tapicerowane pufy. Świetnie będą się prezentować modele z aksamitną tapicerką. Do nich można dobrać okrągły stolik w stylu art deco ze szklanym blatem i metalową podstawą w czarnym kolorze.

Po czwarte: meble na wysoki połysk, niekoniecznie w stylu retro i kontrapunkt w postaci retro toaletki lub sekretarzyka

Salon w stylu art deco to nie tylko strefa wypoczynkowa, zatem warto wybrać meblościankę na wysoki połysk. Może być to model nowoczesny, wszak tutaj korespondują ze sobą zarówno meble stylizowane, jak i bardziej nowoczesne. Kontrapunktem w takiej aranżacji może być zdobiona toaletka lub sekretarzyk, do którego warto wybrać tapicerowane krzesło.

Nie można zapomnieć także o odpowiednim oświetleniu do salonu art deco. Nieodzowne będą żyrandole, ale można wybrać także efektowne kinkiety.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *